Re: Μαθητής?

@MakisH: Μπορεί κανείς να σκέφτεται να γίνει αστυνομικό τμήμα όσο μπορεί να σκέφτεται το να γίνει στρατός :bleh: . Προφανώς αυτό εννοώ. (Αναφερόμουν στην "επαγγελματική λύση" μιας και αυτό τέθηκε ως προβληματισμός).
Einmal ist keinmal

Re: Μαθητής?

juliette22 έγραψε:
ΝικόλαςΜ έγραψε:
Επίσης, η σχολή ενδείκνυται για έρευνα σε καθαρά χημικά ή/και βιοχημικά θέματα, εάν κάποιος έχει όρεξη;

Όπως είχε γράψει και ο MakisH στο σεντόνι του, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί καθαρά με Χημείες, μπορεί να το κάνει μέσα στη σχολή. Για παράδειγμα, η διπλωματική μου είναι σύνθεση νέων οργανικών ενώσεων με φαρμακευτική δράση, ένα πεδίο που συνήθως καλύπτεται κυρίως από τους Χημικούς. Και μάλιστα, πάνω στη συγκεκριμένη έρευνα, εκτυλίσσονται 4-5 διπλωματικές ακόμα, με επιτυχία (βλ. δημοσίευση).

Επίσης, γνωρίζω προσωπικά ότι δέχονται για πρακτική άσκηση φοιτητές της σχολής μας σε ερευνητικά ιδρύματα με καθαρά "χημική" δραστηριότητα, π.χ. στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. Δημόκριτος.

Όσον αφορά τη βιοχημεία, νομίζω πως οι καθηγητές της Βιοτεχνολογίας κάπως δραστηριοποιούνται και εκεί (νομίζω ο Κολίσης)

Ευχαριστώ, πολύ θετικά όσα ακούω! Εσύ, μιας και ενδιαφέρεσαι για κβαντομηχανική, είχες την ευκαιρία να εμβαθύνεις μέσα από τα λίγα μαθήματα της σχολής, ή ανεξάρτητα μελετάς;

Μαθητής

Καλησπέρα σας,
Είμαι απόφοιτος Γενικού Λυκείου που μόλις ολοκλήρωσα το μαθητικό μου κύκλο δίνοντας πανελλήνιες εξετάσεις. Πριν λίγες μέρες ενημερώθηκα για τα αποτελέσματα των εξετάσεων. Προκειμένου να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου, κατάλαβα πόσο ενδιαφέρουσα σχολή είναι εκείνη του Χημικού Μηχανικού . Ωστόσο μετά από μια μακρόχρονη έρευνα που πραγματοποίησα σχετικά με το επάγγελμα του Χημικού Μηχανικού αμφιταλαντεύομαι σχετικά με κάποιες απορίες. Το πτυχίο του Χημικού μηχανικού επαρκεί για να με οδηγήσει μέσω κάποιου μεταπτυχιακού στο επάγγελμα του οινολόγου ;
Σας ευχαριστώ πολύ .

Re: Μαθητής

Νομιζω πως σου δινεται η δυνατοτητα, ωστοσο πολυ καλη σχολη για να βγεις οινολογος στην αθηνα ειναι το τμημα Τεχνολογιας Τροφιμων του Γεωπονικου. Εκει το προγραμμα σπουδων τους υποστηριζει πολυ πιο εξειδικευμενα την οινολογια τοσο με γενικα μαθηματα οσο και με μαθηματα επιλογης στην οινολογια που σου δινουν και την απαραιτητη βεβαιωση για την ασκηση του επαγγελματος του οινολογου, αν δεν κανω λαθος. Ριξε σιγουρα μια καλη ματια και εκει.

Γενικά η Σχολή μας δίνει πάρα πολλές δυνατότητες επαγγελματικών διεξόδων και ανοίγει πολλούς ορίζοντες γενικότερα. Αυτό είναι ίσως ένα από τα θετικότερα της Σχολής για κάποιον που έχει τόσα ενδιαφέροντα και δεν ξέρει τι να επιλέξει.

Αν πας τόσο στοχευμένα ίσως η Σχολή σε απογοητεύσει στην αρχή, διότι στα πρώτα χρόνια δίνεται έμφαση σε μαθήματα κλασσικής Χημικής Μηχανικής (Διεργασίες, Φυσικοχημεία κ.α.) και στα μεγαλύτερα εξάμηνα εμβαθύνουμε π.χ. στα τρόφιμα. Σίγουρα πάντως θα έχεις διέξοδο μέσω μεταπτυχιακού για την Οινολογία.

Σε κάθε περίπτωση, αν δε βιάζεσαι ή αν δεν είσαι τόσο σίγουρη πως θες να γίνεις Οινολόγος (ώστε να πας στο Χημικό ή το Γεωπονικό) η Σχολή μας δίνει καλές διεξόδους (ειδικά προς τους αναποφάσιστους). Προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσεις λίγο εδώ viewtopic.php?f=5&t=1893 για να πάρεις μια πιο καλή ιδέα!
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

@aank η αλήθεια είναι ότι για οινολογία ή οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο τροφίμων, δε θα σου πρότεινα το γεωπονικό και πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερα η σχολη των χημικών μηχανικών. Στο γεωπονικό θα φας τη ζωή σου με ημιτελή απασχόληση με διάφορα αντικείμενα, και στο τέλος μπορεί και να μην πάρεις και αυτά που θες. Ειδικά σε μαθήματα διεργασιών τροφίμων κλπ σορρυ αλλά δεν... (τώρα το πως το ξέρω? έτυχε να πρέπει να ασχοληθώ σχετικά πρόσφατα με ορισμένα μαθήματά τους για βιοποριστικούς λόγους). Στο γεωπονικό τα διάφορα τμήματα που δημιουργήθηκαν επί ΠΑΣΟΚ ήταν απλά για να καλυφθουν θέσεις (όπως και η ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ). Παρά τα αρνητικά που προσάπτουμε στη σχολή των χημικών μηχανικών κατά καιρούς, το σίγουρο είναι ότι θα λάβεις μια σφαιρική άποψη περί χημικού μηχανικού που σίγουρα μέσα από αυτήν θα μπορείς να καταλάβεις πολυ καλύτερα και σε μεγαλύτερο βαθός επιμέρους αντικείμενα, όπως πχ ο τομέας των τροφίμων. Επίσης, η κατεύθυνση των τροφίμων-βιοτεχνολογίας στην παλιά της μορφή τουλάχιστον στη σχολή αυτή σου προσφέρει ίσως και παραπάνω γνώση από αυτή που θα ήθελε να έχει κάποιος στο αντικείμενο. Τώρα καθαρά για την οινολογία, θα σου έλεγα να μην είσαι κλειστόμυαλος με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο κατά νου. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να ανακαλύψεις ότι θα σου αρέσει στο μέλλον. Καλύτερα να ξεκινήσεις με κάτι πιο ευρύ και να έχεις γερές βάσεις, παρά να πας σε και συγκεκριμένο και να μάθεις τα πάντα για το τίποτα και το τίποτα για τα πάντα... Αυτά

Υ.Γ. Αν καποιος πάει να μου για το επίπεδο των μαθημάτων στη σχολή, θα τον παρότρεινα να μιλήσει με άτομα από άλλες σχολές με παρόμοια αντίκειμενα και θα καταλάβει ότι ορισμένες φορές ίσως είμαστε πιο σκληροί από ό,τι πρέπει με τη σχολή μας.
Τελευταία επεξεργασία από KiritoShu σε Τρί 03 Ιούλ 2018, 10:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Μεταπτυχιακές σπουδες

Καλησπέρα ! Προσπαθώ να φτιάξω το μηχανογραφικό μου δελτίο καθώς έδωσα φετος πανελλήνιες . Η πρώτη μου επιλογή ήταν όλα τα τμήματα χημείας (χωρις να Παθιάζομαι ιδιαίτερα απλώς μου φαινόταν ενα καλο γενικό πτυχίο για αρχη διότι ακόμα δε ξερω ακριβώς τι με ενδιαφέρει ) ,ομως λογικα δε τα πιάνω και μετα σκέφτομαι τα τμήματα των χημικών μηχανικών και συγκεκριμένα αυτο της Πάτρας . Η ερώτηση μου ειναι αν μετα απο την απόκτηση του διπλώματος μπορω να παρακολουθήσω μεταπτυχιακά προγράμματα των τμημάτων χημείας . Ξερω οτι χημικός μηχανικός και χημικός δεν ειναι το ιδιο πράγμα αλλα ακόμα δεν ειμαι σίγουρη για το τι προτιμώ γι αυτο και αναρωτιέμαι αν μετα μπορω να ασχοληθώ καθαρά με την επιστήμη την χημείας . Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

Re: Μεταπτυχιακές σπουδες

Πένυ έγραψε:Καλησπέρα ! Προσπαθώ να φτιάξω το μηχανογραφικό μου δελτίο καθώς έδωσα φετος πανελλήνιες . Η πρώτη μου επιλογή ήταν όλα τα τμήματα χημείας (χωρις να Παθιάζομαι ιδιαίτερα απλώς μου φαινόταν ενα καλο γενικό πτυχίο για αρχη διότι ακόμα δε ξερω ακριβώς τι με ενδιαφέρει ) ,ομως λογικα δε τα πιάνω και μετα σκέφτομαι τα τμήματα των χημικών μηχανικών και συγκεκριμένα αυτο της Πάτρας . Η ερώτηση μου ειναι αν μετα απο την απόκτηση του διπλώματος μπορω να παρακολουθήσω μεταπτυχιακά προγράμματα των τμημάτων χημείας . Ξερω οτι χημικός μηχανικός και χημικός δεν ειναι το ιδιο πράγμα αλλα ακόμα δεν ειμαι σίγουρη για το τι προτιμώ γι αυτο και αναρωτιέμαι αν μετα μπορω να ασχοληθώ καθαρά με την επιστήμη την χημείας . Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

Από ό,τι έχω ακούσει, το Χημικό (στο ΕΚΠΑ) δεν παίρνει συνήθως χημικούς μηχανικούς στα μεταπτυχιακά του προγράμματα, καθώς δεν θεωρούν ότι ξέρουμε καλή χημεία ( και μάλλον έχουν δίκιο). Αυτό φυσικά αλλάζει αν μέσα απο τους χημικούς μηχανικούς δώσεις έμφαση στον κλαδο της χημείας που σε ενδιαφέρει και είδικά με κάποια αντίστοιχη διπλωματική.
Κατά την γνώμη μου, αν δεν σε ενδιαφέρει η έρευνα, αλλα η επαγκελματική αποκατάσταση, ίσως να μην έχει νόημα ένα μεταπτυχιακό στο χημικό, εφόσον έχεις δίπλωμα χημικού μηχανικού.

Σε ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια σου !! Και γενικά ενας Χημικός Μηχανικος ειναι δυσκολο να απασχοληθεί στην πορεία σε εργαστήρια πχ βιομηχανιών ; Εννοώ στη σύνθεση και στην ανάλυση διαφόρων προϊόντων . Παντως παιδια δε ξερω αν ειμαι η μονη που το βιωνει αυτο αλλα ειναι δυσκολο να παίρνεις τέτοιες αποφάσεις τωρα (εννοώ σπουδες κλπ ) απο τη στιγμη κιολας που εχουμε δει λίγα πραγματα σχετικά με τα πανεπιστήμια και την εργασία και αυτο μόνοι μας καθως απο το σχολειο εχουμε μάθει ελάχιστα ... μακάρι στο τέλος να κανουμε κατι που θα αγαπάμε και δε θα ειναι μαρτύριο
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες